Wycieczka „Świętokrzyskie inaczej”


Wycieczka „Świętokrzyskie inaczej”

W dniu 23 maja 2022 r. uczniowie z klasy I–III  pod opieką L. Barej, A. Cichowicz      i B. Szkopińskiej Fijałkowskiej wyjechali w Góry  Świętokrzyskie.  Pierwszym punktem wycieczki było  „spotkanie” pod dębem Bartkiem, jednym z najstarszych dębów w Polsce.

Z zachwytem  patrzyliśmy  na drzewo, podziwialiśmy  jego wielkość i słuchaliśmy  opowieści  pani przewodnik o tym legendarnym, majestatycznym staruszku.

Następnie wyruszyliśmy do Oceaniki, aby poznać  zwierzęta  i  rośliny wodne   z całego świata. Zobaczyliśmy  nożowca ozdobnego, rybę  długowieczną- gurami   olbrzyma,  arowana srebrnego, piranię pacu, pyszczaka nóż,   delfinka błękitnego i wiele innych ryb, którym stworzono naturalne  warunki środowiskowe. Po  zwiedzeniu akwarium uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Malowaliśmy ryby, syrenki i tworzyliśmy swoje małe akwarium.  Później obejrzeliśmy  Park Miniatur, który pozwolił odkryć tajemnice najważniejszych budowli regionu  świętokrzyskiego. Kolejnym punktem  wycieczki  było   zwiedzanie rezerwatu Kadzielnia w Kielcach. Słuchając ciekawych opowieści pana  przewodnika wędrowaliśmy ścieżką turystyczną, podziwialiśmy  kamieniołom i szmaragdowe  jeziorko. Zachwyceni pięknem ziemi świętokrzyskiej  ruszyliśmy do Chęcin,  Tu  zwiedziliśmy  zabytkowy zamek, weszliśmy na wieżę,  oglądaliśmy wystawę z tarczami herbowymi.  Mogliśmy również  zakuć się w dyby, uwięzić w żelaznej klatce.

Zadowoleni i pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy  w rodzinne okolice.